Mednarodna skupina astronomov je odkrila, da lahko zvezdni prah nastane pri kozmični eksploziji, ki se zgodi, ko bela pritlikavka odvzame snov zvezdi spremljevalki in nato sodeluje s plinom iz svoje neposredne okolice. Ti dogodki se imenujejo supernove tipa Ia, astronomi pa jih pogosto imenujejo “standardne sveče”, saj je svetilnost njihovih izbruhov skoraj enaka in se lahko uporablja za merjenje vesoljskih razdalj.
“Nastajanje kozmičnega prahu je v astronomiji ključnega pomena,” je v izjavi pojasnil član ekipe in astronom Lifan Wang z Univerze A&M v Teksasu. – Povezano je z dobesedno vsemi pojavi v vesolju. Razumevanje njegovega nastanka je eden od ključnih ciljev številnih sodobnih astronomskih misij.”
To ni prvič, da so bili takšni dogodki povezani z nastankom kozmičnega prahu, vendar so prejšnja opazovanja vključevala supernove, ki so nastale zaradi zvezdnega kolapsa. Do tega pride, ko masivna zvezda izčrpa gorivo, potrebno za notranje procese jedrske fuzije. Posledično se jedro svetila sesede in nastane črna luknja ali nevtronska zvezda, zunanje plasti pa se v eksploziji izločijo.
Da bi ugotovili, ali lahko supernove tipa la pojasnijo kozmični prah, so Wang in sodelavci supernovo SN 2018evt več kot tri leta opazovali s kombinacijo instrumentov, kot sta Nasina vesoljska teleskopa Spitzer in WISE ter več zemeljskih observatorijev.